sobota, marca 29, 2008

Ostatni jasnowłosi

Podobno ostatni blondyn/blondynka umrze za około 200 lat w Finlandii. Prawa przyrody są nieubłagane. Jasnowłosi przegrywają w walce genów. Oto ciekawa mapa Europy z odsetkiem jasnowłosych. Widać też, że mutacja, która odpowiedzialna jest za powstanie koloru blond musiała zajść gdzieś u brzegów Bałtyku. Ciekawe jak w językach słowiańskich nazywa się blondyn/blondynka? Może płowy/płowa? Ciekawą dyskusję o genezie blond koloru włosów znajdziecie u Elendilich.


Procent jasnowłosych w Europie

5 komentarzy:

 1. U nas to nazywa się блондин, блондинка (to zapożyczenie, oczywiście, a używając rosyjskich rdzeni można mówić белокурый/белокурая (brzmi poetyckie) lub белобрысый/белобрысая (bardzo potoczne).

  W ogóle u nas dużo dzieci od urodzenia są blondynami, ale gdy już stają się dorośli, to włosy mogą ściemnieć. Tak było ze mną, na przykład, - byłam blondynką mniej więcej do 25 lat, a potem ściemniałam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Hyalma napisała:
  W ogóle u nas dużo dzieci od urodzenia są blondynami, ale gdy już stają się dorośli, to włosy mogą ściemnieć. Tak było ze mną, na przykład, - byłam blondynką mniej więcej do 25 lat, a potem ściemniałam.

  Tak samo mój dziadek i zanosi się na to, że mój brat - coraz ciemniejszy blondyn - też w przyszłości będzie brunetem. Moja siostra też ma z roku na rok coraz ciemniejsze włosy, a jako małe dzieci oboje byli takimi klasycznymi, pszenicznymi blondynami. Ja sama jako małe dziecko miałam ciemny blond, ale szybko ściemniałam i mniej więcej o szóstego roku życia jest ciemną szatynką. Może to słowiańskie geny? Iv

  OdpowiedzUsuń
 3. Generalnie wśród Słowian przed wędrówką blondyni (mam na myśli kolor złoty włosów) byli rzadkością podobnie jak i kolor czarny. W Polsce można to bardzo łatwo sprawdzić chociażby przeglądając nazwiska. po pierwsze na ogół zwracano uwagę na te cechy, które kogoś różniły od innych i stąd powstawały przezwiska, które z czasem przekształciły się w nazwiska. I tak co do kolorów włosów są nazwiska Czarnota, Czarny itd, gdyż miał ktoś kolor włosów, rzadki wśród Słowian, oraz Biały, Białecki itd, gdyż miał bardzo jasne włosy, które także były rzadkością. Nikt natomiast, nie był nazywany Brązowy, Płowy, Brunatny itd, gdyż prawie każdy tak wyglądał. Jeśli są takie nazwiska to powstały sztucznie zupełnie niedawno. więc mutacja mogła nastąpić jeśli już to na pewno nie wśród przodków Słowian, ale raczej Skandynawów.

  OdpowiedzUsuń
 4. mam te same zainteresowania historyczne , tymi blondynami tez mi tak sie widz ( 40 tys lat trawa pododno adaptacja klimatyczna ) pozdro

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też miałem jasne ale od braku słońca ściemniały . Ale od słońca robią mi się jasne - dziwne bo tam gdzie jest najwięcej słońca żyją ciemnowłosi.
  Podobno od słońca traci się melaninę czyli barwnik włosa gdy są wysuszone i mają mało tłuszczu w sobie. Niemniej jednak najdziwniejsze że spotkałem dziewczynę która miała jasne włosy i była tego samego wzrostu co ja oraz urodziła się tego samego dnia latem. Może włosy u noworodków ulegają wysuszeniu :) Również kiedyś bardzo popularny był szampon rumiankowy który mógł utrzymywać jasny kolor włosów również zimą. Rumianek ma właściwości wysuszające - .Jako młode osoby więcej czasu spędzało się na słońcu niż w pomieszczeniach bo się nie pracowało , wakacje trwały 2 miesiące a urlop trwa 2 tygodnie. Dlaczego skandynawia - chyba mróz wysusza skórę bo dobre mają preparaty do nawilżania. Ilość słonecznych dni w Norwegii jest większa niż w Polsce. I widać że więcej blondynów jest nad morzem gdzie latem są plaże. Nie mniej jednak Norwegowie są jakby bielsi niż blondyni wręcz białe włosy mają jak albinosi którzy mają oczy od czerwonych po niebieskawe. Kolor włosów może się zmieniać w zależności od uszkodzeń mieszków włosowych w których są farbowane przez melaninę i powodować siwiznę.

  OdpowiedzUsuń