czwartek, grudnia 04, 2014

Sosnowiec jako część Górnego Śląska (1177-1453)

Taka troszkę prowokacja. Uwielbiam bowiem obalać utarte opinie i wszelkie oczywistości...

W sprawie historycznych granic Górnego Śląska. Poniżej przedstawiam mapę Księstwa Siewierskiego. Nie każdy wie, że to biskupie państewko było częścią historycznego Górnego Śląska w latach 1177-1453 (z małą przerwą w XIV w.) jako kasztelania siewierska w Księstwie Opolsko-Raciborskim, a potem Księstwie Bytomskim? Czyli czy pamiętamy, że część Sosnowca (Milowice, Pogoń, Stary Sosnowiec) należała do historycznego Górniego Śląska przez 270 lat?! I czy to tylko włączenie w administrację górnośląską, czy może przynależność historyczna do Górnego Śląska? Pytanie pozostawiam otwarte i chętnie podyskutuję w komentarzach...

To dlatego Prusacy po II rozbiorze Rzeczypospolitej włączając tę ziemię do swojego królestwa, nazwali ją Neu-Schlesien (Nowy Śląsk; 1795-1807). Nawet historyczny herb Księstwa Siewierskiego to śląski orzeł (czarny na złotym polu, ale z literą "S" na piersi). Może to on powinien być dziś herbem Zagłębia Dąbrowskiego?

Do jakich to rozmyślań nie ucieka się Górnoślązak sercem, "Basztard" pochodzeniem, który od urodzenia mieszka w "Aldrajchu" i bardzo lubi Zagłębie Dąbrowskie... Ja po prostu nie chcę, żeby kiedyś ktoś wpadł na pomysł, żeby Sosnowiec wyłączyć z województwa (górno)śląskiego.


Jako lekturę uzupełniającą polecam hasła na Wikipedii: Księstwo Siewierskie i Nowy Śląsk.

1 komentarz:

  1. Mosz rech ziomal! Ziemie zagłębiowskie były historycznie związane z Górnym Śląskiem (choć wówczas nie było miasta Sosnowca ani nazwy "Zagłębie Dąbrowskie" - ta pojawiła się dopiero w XIX w.). Dlatego wkurza mnie, gdy Zagłębie zalicza się do Kielecczyzny bazując tylko na mapie II Rzeczypospolitej.

    OdpowiedzUsuń