Co dalej z badaniem DNA Piastów? (aktualizacja)

Kilka dni temu napisałem do prof. Marka Figlerowicza z zapytaniem o aktualizację informacji na temat publikacji wyników badań DNA rodu Piastów. Napisałem, że gdy od kilku dni emocjonujemy się wynikami badań DNA Krzysztofa Kolumba i jego sefardyjskim pochodzeniem, od razu w sieci, a także na moim blogu, zaczęły się pojawiać pytania o to, kiedy poznamy wyniki badań Piastów. Snują się nawet podejrzenia, że Piastowie - podobnie jak Kolumb - okazali się z pochodzenia Żydami sefardyjskimi i dlatego wyniki zostały wyciszone i zablokowane. Takie teorie spiskowe tworzą się, gdy brak nam klarowności i wiedzy. Przypomniałem też profesorowi o tekstach z mojego bloga na temat hipotez pochodzenia Piastów: (1) sefardyjskiej i (2) postgockiej. Podałem też link do najpopularniejszego tekstu o Piastach na moim blogu.

Odpowiedź przyszła bardzo szybko. Oto, co na dziś dzień możemy powiedzieć o stanie badań genetyki piastowskiej:

Profesor Figlerowicz zapewnił mnie, że nigdy nie było i nadal nie ma żadnych prób blokowania publikacji wyników tych badań. Jedynym powodem, dla którego prace trwały dość długo, była dbałość o jak najwyższą jakość i wiarygodność badań, a co za tym idzie jak największą pewność, że rzeczywiście zbliżamy się do prawdy na temat pochodzenia Piastów. Dramatem byłoby opublikowanie niepewnych, słabo udokumentowanych tez czy wniosków, dających powód do dalszych spekulacji i tworzenia kolejnych teorii spiskowych.

Dalej profesor napisał, że może mnie poinformować, że praca została już napisana i wysłana do bardzo dobrego czasopisma. Obecnie jest w recenzji. Za chwilę powinniśmy wiedzieć co sądzą o niej recenzenci. Z marcowej korespondencji z profesorem Figlerowiczem wiemy, że chodzi o czasopismo Nature.

Drzewo genealogiczne Piastów z zaznaczeniem możliwych próbek DNA
(autor: Łukasz Lubicz Łapiński)

 

Chcę też oddać sprawiedliwość profesorowi Figlerowiczowi wobec zarzutów, że stale pisze on w sprawie Piastów to samo i że cały proces publikacji badań nie posuwa się do przodu:

(1) 24 lipca 2023 roku ukazał się w Genome Biology artykuł zespołu prof. Figlerowicza pt. Genetic history of East-Central Europe in the first millennium CE. W tym samym miesiącu profesor pisał mi: "W przypadku Piastów stwierdzę tylko tyle, że są już na ostatniej prostej. Nie mam też wątpliwości, że cierpliwość Państwa w tej sprawie zostanie nagrodzona niezwykle ciekawą pracą". Wygląda na to, że badania i artykuł zbliżały się już do finału.

(2) W listopadzie 2023 roku profesor pisał: "Także niecierpliwie czekam na moment kiedy będę mógł się podzielić z wszystkimi naszymi ustaleniami dotyczącymi genetyki Piastów".

(3) W grudniu 2023 roku artykuł był już gotowy do wysłania - zespół wysłał go do czasopisma Nature, bo profesor napisał: "W sprawie Piastów tak jak zawsze zaczynamy od Nature. Gdzie ostatecznie skończymy trudno teraz powiedzieć".

(4) Informacja o Nature była potwierdzona w marcu 2024 roku. Profesor pisał: "W sprawie Piastów, wydaje się, że wszystko już mamy zrobione i zaczynamy jak się Pan domyśla od Nature. Mam nadzieję, że pójdzie to szybko i będziemy mogli się cieszyć kolejną ciekawą pracą".

(5) I ostatni list od profesora z 13 października, że nadchodzi czas, gdy zespół badawczy otrzyma recenzje z czasopisma, do którego wysłano artykuł: "Mogę Pana poinformować, że praca została już napisana i wysłana do bardzo dobrego czasopisma. Obecnie jest w recenzji. Za chwilę powinniśmy wiedzieć co sądzą o niej recenzenci".

Widać, że młyny naukowe mielą powoli, ale od lipca 2023 nastąpił progres. Nie wiem jednak, kiedy możemy oczekiwać samego artykułu i ogłoszenia wyników badań. 
____________________

Aktualizacja z grudnia 2024 roku:

Mam dwie nowe informacje:

1. W czwartek 12 grudnia 2024 roku "w radio RDC pojawiła się podobno wypowiedź, chyba księdza z katedry w Płocku, że w maju 2025 ma być konferencja na której mają być podane wyniki DNA Piastów pochowanych w Płocku" (cytat z FB). Ależ by to była dla nas radość!

2. W korespondencji prof. Marek Figlerowicz nie potwierdza, czy ich artykuł o DNA Piastów ukaże się w Nature, czy może w Genome Biology. Jednak jest światełko: "myślę, że sprawy idą w dobra stronę. Po nowym roku (pod koniec stycznia) wyślemy odpowiedzi na recenzje i powinno być OK, chyba, że recenzenci jeszcze coś wymyślą".

Komentarze

  1. Nie wierzę w zapewnienia profesora. Atmosfera wokół tego badania jest jakaś tajemnicza. Mam nadzieję, że nie ma możliwości wykonania recenzji przez wymienione w artykule czasopismo i jednocześnie ocenzurowanie rezultatów pracy przed opinią publiczną?

    OdpowiedzUsuń
  2. Dodam, że wiadomości z Instytutu nie są tworzone jako kopiuj+wklej. Dnia 30 marca profesor pisał, że zaczynają wysyłać artykuł do czasopism. Rozpoczęli wtedy od "Nature"

    OdpowiedzUsuń
  3. Wiadomo kiedy będzie wydana praca Łukasza Maurycego Stanaszka? Nie pamiętam tytułu, ale chodzi o badania wczesnośredniowiecznych cmentarzysk pod kątem DNA.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chodzi o groby w obudowach kamiennych z Mazowsza z X-XII w. Maurycy robił tam antropologię, ale jest i genetyka oczywiście. Grant kończą wraz z końcem roku, natomiast publikacja będzie pewnie już w przyszłym. Pozdrowienia!

      Usuń
    2. Bardzo dziękuje za odpowiedz. Wracając do badań DNA Piastów, czy podobne próby wydobycia Y-DNA miały miejsce lub są planowane odnośnie rody Gryfitów?

      Usuń
    3. Mnie także interesują Gryfici, ale niczego konkretnego na temat badań tej dynastii nie znalazłem. Odnośnie obu tych dynastii, to na stronie Poczet można zobaczyć czaszki naszych władców. Zauważyłem, że te przypisywane Piastom są pośredniogłowe, a u Gryfitów wydają się być krótkogłowe. Czyli obie dynastie nie były ze sobą spokrewnione, jak to się czasem sugeruje, albo pokrewieństwo to jest wynikiem jedynie małżeństwa po kądzieli.

      Usuń
  4. Chyba największe oczekiwania można wiązać z najwcześniejszą próbka z Płocka ? O ile nie doszło tam do pomieszania materiału kostnego na przestrzeni wieków

    OdpowiedzUsuń
  5. https://www.salon24.pl/u/polskawikingow/1372481,polska-oficjalnie-zakazuje-prawdy-o-swych-zalozycielach-smiac-sie-czy-plakac Figlerowicz odmowił i nie dowiemy się nigdy prawdy, szczerze rozważam samobójstwo

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Smutno to rzec, ale pan Kryda to najmniej wiarygodne źródło informacji w omawianej tutaj sprawie. Moim zdaniem praca zespołu prof. Figlerowicza ujrzy światło dzienne w tym roku

      Usuń
    2. Podobno praca jest już w recenzji, podobno rozliczony został już grant przyznany za tę pracę (6 mln zł.). Wszystko podobno.
      A tymczasem na forum Ambroziaka zajmują się pracą Krauzego. Próbki przedwielbarskie mają być podobne do Germanów. Za to jakaś próbka z kultury przeworskiej ma być rzekomo słowiańska, choć ja na diagramie (PC2) umieścił bym ją raczej bliżej Litwy (Bałtów).

      Usuń
  6. Pewnie okaże się, że Piastowie nie byli Słowianami a Polacy mają najżałośniejszą historię w Europie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Jeżeli Piastowie nie byli Słowianami to Polska oficjalnie ma najżałośniejszą historię w Europie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Piastowie byli Słowianami, bo mówili po słowiańsku i założyli słowiańskie państwo. Byli modelowymi Słowianami swojego czasu. Haplogrupy nie mają tu znaczenia. Znaczenie ma kultura i język.

      Usuń
  8. Zadałem pytanie AI, co wie na temat haplogrupy Piastów. Dostałem taką odpowiedź:

    „ Piastowie, dynastia panująca w Polsce od X do XIV wieku, nie mają jednoznacznie określonej haplogrupy, ponieważ badania genetyczne dotyczące tej linii rodowej są ograniczone. Jednakże, na podstawie badań genetycznych przeprowadzonych na współczesnych potomkach Piastów oraz innych polskich rodzin szlacheckich, sugeruje się, że mogą oni należeć do haplogrupy R1a, która jest jedną z najczęściej występujących haplogrup wśród Słowian.

    Warto jednak zaznaczyć, że konkretne wyniki mogą się różnić w zależności od indywidualnych linii rodowych oraz regionów. Badania genetyczne historycznych postaci są skomplikowane i wymagają ostrożności w interpretacji wyników.”

    Nie wiem o jakich potomkach naszej dynastii wie AI, i jak jej przewidywania mają się do wstępnych wyników y-dna (R1b)?

    OdpowiedzUsuń
  9. https://m.salon24.pl/0c2593ca89ac8571901ec7830700b6bc,860,0,0,0.png

    Figlerowicz w dość bełkotliwy sposób odmówił zadając tym samym potężny cios polskiej historiografii i dając mnóstwo paliwa różnym dziwadłom w postaci wielkich lechitów, wikingów i fanów reptilian

    OdpowiedzUsuń
  10. Dostałem maila od prof. Marka Figlerowicza. Małymi krokami zbliża się data ogłoszenia wyników badań DNA Piastów. Ważne daty — koniec stycznia, a potem być może maj 2025 roku...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W styczniu praca ma być przyjęta do recenzji, a jej wyniki będą znane publiczności dopiero w drugiej połowie 2025 roku? Może pan podać więcej szczegółów?

      Usuń
    2. Pod koniec stycznia być może zakończy się etap recenzji. Dopiero po tym artykuł może zostać przyjęty do czasopisma naukowego. Źle Pan zrozumiał list prof. Figlerowicza.

      Usuń
    3. Ok. Dziękuję za informację!

      Usuń
  11. „Pod koniec stycznia być może zakończy się etap recenzji” no tak ale jeżeli recenzenci będą widzieć to inaczej ? Czas może się wydłużyć. O ile ? . Pewnie o następny rok . Einstein zakończył „Ogólną teorie względności” po 10 lata.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz