środa, listopada 18, 2015

Głuchoniemcy

Pierwsza Rzeczpospolita była krajem wielokulturowym, a oprócz języka łacińskiego, polskiego i ruskiego, panowały w niej na różnych obszarach także i inne języki - w tym jidysz oraz dialekty języka niemieckiego. Przedstawiam bardzo ciekawą (miejscami pewnie dyskusyjną) mapę niemieckiego osadnictwa na ziemiach Śląska, Małopolski i Rusi. Potomków Niemców, którzy osiedlili się na naszych ziemiach w czasach średniowiecza nazywa się czasem Głuchoniemcami. Dlaczego? Warto przeczytać ciekawy artykuł w Wikipedii (tutaj).

W sobotę 21 listopada wybieram się do Wilamowic, gdzie żyją do dziś potomkowie takich osadników. Na drugim blogu (Tolknięty) zaprezentuję relację z przedstawienia Hobbit, które zostanie zrealizowane w średniowiecznej niemczyźnie, która wciąż funkcjonuje w Wymysoü.


1 komentarz:

  1. Dzień dobry 29.10.2008 w artykule "Lektury października" pisze Pan o wspomnieniach spisanych przez Pana wuja Jana Dziopka pt. "Między dawnymi a nowymi czasy". Wspomina Pan o nowym wydaniu tej książki czy jest to potwierdzone do nie mogę nic na ten temat znalezc? będę wdzieczny za każdą informację.
    Maciek

    OdpowiedzUsuń