Jest pewna fascynująca postać w naszym światku pasjonatów archeologii i archeogenetyki. To ks. Stanisław Pietrzak, który od lat zajmuje się badaniem naszej przeszłości i tworzeniem odważnych teorii na forach, na swojej niezwykłej, pełnej ciekawych treści witrynie. Zapytałem go o początek języka prasłowiańskiego - jak to wygląda w jego wizji dziejów. Oto jego opowieść. Ilustruję ją pięknymi rekonstrukcjami wyglądu ludzi kultur archeologicznych - grafikami Zinajidy Wasinej (polecam ten link).
Skąd Słowianie, skąd język prasłowiański?
ks. Stanisław Pietrzak: "To jest wielki temat. Odpowiedź jaka? A ta: narody i języki nie mają ścisłej daty powstania, bo tworzą się przez wieki lub tysiące lat ewolucyjnie.
Zaczęło się to w kulturze ceramiki sznurowej, około 2900 przed Chr. KCSz to prawie wyłącznie ród R1a-M417. Mówili językiem praindoeuropejskim.
Z tego rodu sznurowców (CWC) wnet, gdzieś w sąsiedztwie Ukrainy (Podkarpacie?) wyłączają się "Fatyanowcy" i migrują na północne tereny Rosji - to genetyczny ród R1a-Z93, czyli przyszli indoirańscy Ariowie.
Nieco później, około 2500 lat przed Chr. z kultury ceramiki sznurowej (CWC), grupy krakowsko-sandomierskiej, wyłania się kultura pit-sznurowa (pit-CWC) zwana Chłopice (koło Jarosławia), rozszerzona od Wołynia do rzeki Morava (m.in. Vesele na Słowacji zachodniej) pod nazwą Chłopice-Vesele - języka jakby bałtosłowiańskiego lub proto-prasłowiańskiego!
Z tej kultrury Chłopice-Vesele nieco osobno wywędrowała wtedy część rodu R1a na Słowację (m.in. szlakiem Dunajca) i (2200 przed Chr.) utworzyła kulturę nitrzanską.
Równocześnie, być może od tej samej grupy krakowsko-sandomierskiej udaje się na północ grupa Spiginas2 (Litwa), inicjując bałtyckie CWC z językiem zapewne bałtosłowiańskim.
Ojczyzną Prasłowian musiała być kraina na północ od Karpat z Wyżyną Małopolską i Zachodnią Ukrainą do Wolynia, a może do Dniepru (Chłopice-Vesele obejmowały także Wołyń - słynna Grzęda Sokalska).
W tym samym regionie tworzy się potem, na gruncie Chłopic-Vesela, kultura Mierzaniowice (2200 przed Chr.), protosłowiańska (badania w toku) i nieco później (1900 przed Chr), kultura trzciniecka, zapewne bałtosłowiańska.
Język prasłowiański rozwijał się łącznie i równolegle z bałtyckim, tworząc bałtosłowiańską jednostkę językową do czasu ostatecznego ich rozejścia się."
A czy w takiej wizji dziejów jest miejsce na Germanów, np Gotów i Wandalów na ziemiach polskich?
A czy w takiej wizji dziejów jest miejsce na Germanów, np Gotów i Wandalów na ziemiach polskich?
ks. Stanisław Pietrzak: "Ludek
polski, pisząc o kulturach na przełomie er, wyobraża sobie je w
dokładnych polskich granicach, ściśle rozlane na całej przestrzeni. Czy
to będzie wielbarska, czy przeworska...
Mapa z książki Jean Manco o pochodzeniu Anglosasów |
Otóż ludzie w starożytności nie żyli we wspólnotach państwowych, lecz rodowych. Na jednym terytorium mogły enklawami osiedlać się rozmaite rody ze swoimi językami. Uważam, że na przełomie er żyli tu i Celtowie, i Germanie i Słowianie, rozproszeni enklawami po całej przestrzeni. Wiem, że jacyś ludzie z moich rodów po mieczu i po kądzieli przyłączyli się do germańskich Wandalów i potem poszli z nimi na Zachód, do Iberii a potem do Afryki, a stamtąd wytransportowano ich jako banitów na Sardynię (i Sycylię) na ciężkie roboty (zapewne obróbka drzew na budowę okrętów). Jakaś moja mitochondrialna krewniaczka została przez genetykę zarejestrowana w Algierii..."
Witam!
OdpowiedzUsuńDotarłem do Twojego bloga od Dawidzkiego (przypadkiem).
To świetnie, że próbujesz zająć się tematem pochodzenia Słowian.
Pierwej Sredny Stog, eneolit, dane I6561 wrzuć w vahaduo (nie skalowane)
Jeśli kojarzysz, gdzie mniej więcej jest CWC i Yamnaya (Y. jest powyżej CW_Pol_early (odstający), na mapie EastPola'a), jeśli weźmiesz pod uwagę że jamowcy to zupełnie inny kład R1b (od R1b sznurowców), to dlaczego twierdzisz że CWC pochodzi od Yamnaya? Czas też nie pasuje. (1#: zobacz tu)
Dodaj N17 i I0432 (po spacji), koniecznie wrzuć jeszcze MX265 ("dziwna" próbka R1a-M458) .
BałtoSłowianie to też nie jest ciągle pewny interes - nie było moim zdaniem jednej grupy. Język Bałtów to imho jest wtórny do prasłowiańskiego.
(2#: zobacz co się stało w Estonii)
Jesteś pewien, że Słowianie na terenach Polski to migracja z VIw.? Może tylko przesunięcie niektórych plemion na zachód?
pzdr quahadi
1#:
https://www.salon24.pl/u/quahadi/992037,o-pochodzeniu-sznurowcow-czyli-kultury-ceramiki-sznurowej
2#:
https://www.salon24.pl/u/quahadi/956111,baltoslowianskie-rozmowki-po-estonsku
3#: dane do vahaduo
https://drive.google.com/file/d/1YKkEOtyV5SISvmY_FyS4YSLXCxxYt5_W/view