Prasłowianie, Awarowie i kilka aktualności

Kilka wieści z obszaru moich słowiańskich i piastowskich zainteresowań. Mamy coraz więcej wczesnosłowiańskich próbek aDNA. Ostatnio udało się takie wyodrębnić wśród genomów z czasów panowania Awarów (patrz tutaj i tutaj). Poprosiłem znajomego, ph2tera, żeby wykonał najbardziej aktualną mapkę podobieństw auDNA z epoki żelaza (+ wpływów rzymskich) dla tych wczesnych Słowian. Nie ma niespodzianek. Prasłowiańszczyzna to - jak w oficjalnej nauce - obszar dzisiejszej Ukrainy Zachodniej i Naddnieprze):

Poprosiłem też ph2tera o mapkę, która ukazuje obszar, z którego do Europy Środkowej przybyli Awarowie. Co myślicie na ten temat? Oto mapka:

W komentarzach pytacie, czy dalej "pilnuję" sprawy publikacji pracy zespołu prof. Figlerowicza o Piastach. Robię co mogę. W Wigilię roku 2023 profesor napisał mi:

"W sprawie Piastów tak jak zawsze zaczynamy od Nature. Gdzie ostatecznie skończymy trudno teraz powiedzieć".

Na razie brak dalszych wieści. Jeżeli zagląda tu ktoś z zespołu, to proszę o nowe szczegóły.

Informuję Was też, że koledzy archeogenetycy wychwycili bardzo poważne uchybienie. Do serwisu FamilyTreeDNA zespół poznański wysłał skontaminowane (zabrudzone) próbki Y-DNA, próbki, które  nie zakwalifikowały się ani do analiz auDNA w pracy zespołu poznańskiego, ani nie trafiły do datasetu Global25. Tych "niby-Slowian" jak np. próbka PCA0496, zaznaczono w pracy zespołu poznańskiego na czerwono. Są to odpowiednio: PCA0050, PCA0117, PCA0122, PCA0143, PCA0150, PCA0191, PCA0324, PCA0332, PCA0333, PCA0390, PCA0403, PCA0406, PCA0496, PCA0497, PCA0506, PCA0554, PCA0572. Grupa moich kolegów zabiega teraz o wycofanie tych próbek z serwisu FTDNA.

A na koniec coś, czym się ostatnio mocno inspiruję - kanał z wykładami językoznawcy, prof. Gościwita Malinowskiego. Koledzy archeogenetycy i archeolodzy potrzebują wsparcia językoznawców. Bo tylko prawda jest ciekawa, a prawdy szukamy wszystkimi dostępnymi sposobami. Oto jeden z wykładów, który zrobił na mnie wrażenie. Jakimi językami mogli się posługiwać twórcy kultury łużyckiej? Prof. Malinowski omawia takie propozycje:

(1) j. temematyczny albo
(2) j. protoitalski (np. wenedzki) albo
(3) j. para-celtycki albo
(4) jakiś język bałtycki
 
Na pewno nie był to jakiś germański (bo wtedy Pragermanie żyli w płd Skandynawii i na płn. Niemiec (nordycka epoka brązu) i nie mógł to być jakiś słowiański. Szczegóły w wykładzie:
 



Komentarze

  1. Mam nową wiadomość od prof. Figlerowicza (wiadomość z I dnia Wielkanocy):

    "W sprawie Piastów, wydaje się, że wszystko już mamy zrobione i zaczynamy jak się Pan domyśla od Nature. Mam nadzieję, że pójdzie to szybko i będziemy mogli się cieszyć kolejną ciekawą pracą".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czyli profesor liczy na umieszczenie pracy w renomowanym czasopiśmie jeszcze w tym roku, a wyniki takiej recenzji poznamy dopiero w następnym roku? A odnośnie samej haplogrupy Piastów: te kilkanaście próbek zawierających jedną haplogrupę (R1b?) pochodzi z linii mazowieckiej, gdzie miało dojść do zdrady małżeńskiej? A co z pozostałymi próbkami? Czy te próbki też zawierają jedną haplogrupę?

      Usuń

Prześlij komentarz