Prasłowianie, Awarowie i kilka aktualności

Kilka wieści z obszaru moich słowiańskich i piastowskich zainteresowań. Mamy coraz więcej wczesnosłowiańskich próbek aDNA. Ostatnio udało się takie wyodrębnić wśród genomów z czasów panowania Awarów (patrz tutaj i tutaj). Poprosiłem znajomego, ph2tera, żeby wykonał najbardziej aktualną mapkę podobieństw auDNA z epoki żelaza (+ wpływów rzymskich) dla tych wczesnych Słowian. Nie ma niespodzianek. Prasłowiańszczyzna to - jak w oficjalnej nauce - obszar dzisiejszej Ukrainy Zachodniej i Naddnieprze):

Poprosiłem też ph2tera o mapkę, która ukazuje obszar, z którego do Europy Środkowej przybyli Awarowie. Co myślicie na ten temat? Oto mapka:

W komentarzach pytacie, czy dalej "pilnuję" sprawy publikacji pracy zespołu prof. Figlerowicza o Piastach. Robię co mogę. W Wigilię roku 2023 profesor napisał mi:

"W sprawie Piastów tak jak zawsze zaczynamy od Nature. Gdzie ostatecznie skończymy trudno teraz powiedzieć".

Na razie brak dalszych wieści. Jeżeli zagląda tu ktoś z zespołu, to proszę o nowe szczegóły.

Informuję Was też, że koledzy archeogenetycy wychwycili bardzo poważne uchybienie. Do serwisu FamilyTreeDNA zespół poznański wysłał skontaminowane (zabrudzone) próbki Y-DNA, próbki, które  nie zakwalifikowały się ani do analiz auDNA w pracy zespołu poznańskiego, ani nie trafiły do datasetu Global25. Tych "niby-Slowian" jak np. próbka PCA0496, zaznaczono w pracy zespołu poznańskiego na czerwono. Są to odpowiednio: PCA0050, PCA0117, PCA0122, PCA0143, PCA0150, PCA0191, PCA0324, PCA0332, PCA0333, PCA0390, PCA0403, PCA0406, PCA0496, PCA0497, PCA0506, PCA0554, PCA0572. Grupa moich kolegów zabiega teraz o wycofanie tych próbek z serwisu FTDNA.

A na koniec coś, czym się ostatnio mocno inspiruję - kanał z wykładami językoznawcy, prof. Gościwita Malinowskiego. Koledzy archeogenetycy i archeolodzy potrzebują wsparcia językoznawców. Bo tylko prawda jest ciekawa, a prawdy szukamy wszystkimi dostępnymi sposobami. Oto jeden z wykładów, który zrobił na mnie wrażenie. Jakimi językami mogli się posługiwać twórcy kultury łużyckiej? Prof. Malinowski omawia takie propozycje:

(1) j. temematyczny albo
(2) j. protoitalski (np. wenedzki) albo
(3) j. para-celtycki albo
(4) jakiś język bałtycki
 
Na pewno nie był to jakiś germański (bo wtedy Pragermanie żyli w płd Skandynawii i na płn. Niemiec (nordycka epoka brązu) i nie mógł to być jakiś słowiański. Szczegóły w wykładzie:
 



Komentarze

  1. Mam nową wiadomość od prof. Figlerowicza (wiadomość z I dnia Wielkanocy):

    "W sprawie Piastów, wydaje się, że wszystko już mamy zrobione i zaczynamy jak się Pan domyśla od Nature. Mam nadzieję, że pójdzie to szybko i będziemy mogli się cieszyć kolejną ciekawą pracą".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czyli profesor liczy na umieszczenie pracy w renomowanym czasopiśmie jeszcze w tym roku, a wyniki takiej recenzji poznamy dopiero w następnym roku? A odnośnie samej haplogrupy Piastów: te kilkanaście próbek zawierających jedną haplogrupę (R1b?) pochodzi z linii mazowieckiej, gdzie miało dojść do zdrady małżeńskiej? A co z pozostałymi próbkami? Czy te próbki też zawierają jedną haplogrupę?

      Usuń
  2. No tak Słowian wtedy nie było, byli Bałtosłowianie. Ja bym obstawiał albo Tetematyczny, albo jakiś Italski (nazwa Wenedowie, nie wylazła przecież z jakiegoś Elbląga czy z innego nikąd).

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam pytanie co do kultury Czarnoleskiej. Mogła być ona Bałtosłowiańska lub nawet Prasłowiańska? Ostatnio w jednym artykule czytałem o tym, że najstarsza Słowiańska onomastyka (hydronimia, toponimia itp.) zgadza się mniej więcej z obszarem tej kultury. Co o tym Pan Autor tego bloga i inni czytacze sądzą?

    Link do artykułu (strona jakaś w sumie dziwna, ale artykuł po przeczytaniu wydaje się porządny, są też do tego inne dowody za Bałtosłowiańskością/słowiańskością kultury Czarnoleskiej, więc ciekawi mnie wasze zdanie).
    https://slowianskamitologia.wordpress.com/2023/05/21/archeologia-religii-starozytnych-slowian/

    OdpowiedzUsuń
  4. Za paywallem: https://www.newsweek.pl/zdrowie-i-nauka/nauka/skad-sie-wzieli-piastowie-zaskakujace-wyniki-badan/h1bwceh

    OdpowiedzUsuń
  5. Będzie taka mapka dla Bałtów?

    OdpowiedzUsuń
  6. To miało być do tych zeslawizowanych Wenetów

    OdpowiedzUsuń
  7. Zainteresował mnie ten język wenedzki , na pograniczu Słowenii i Austrii jest taki język zwany zwany windisch , wendisch. Jak dla mnie jest on lokalną mieszankę słoweńskiego i niemieckiego. Bliskość Italii może powodować jakieś wpływy włoskie ale nie wiem w jakim stopniu. Ciekawe

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz