Uwaga! Oto świeży materiał z konferencji na temat średniowiecza, która w dniach 1-4 lipca b.r. odbyła się w Leeds (Leeds International Medieval Congres). Szczególnie polecam Wam wykłady zespołu HistoGenes, a zwłaszcza prof. Zuzany Hofmanovej z Instytutu Maxa Plancka pt. Genetic insights into the emergence of new communities in the 8th and 9th centuries in Central Europe (zaczyna się ok. 25:30). Tutaj znajduje się film z prezentacjami.
Archeogenetyk odnosi się w prezentacji do problematycznych ustaleń zespołu poznańskiego (Stolarek et al. 2023, czyli Genetic history of East-Central Europe in the first millennium CE, a także to pracy Olalde et al, czyli A genetic history of the Balkans from Roman frontier to Slavic migrations.
Prezentacje są zapowiedzą dużych artykułów, które pojawią się zapewne z tym lub przyszłym roku. Szczególnie chodzi o Gretzinger et al. Ancient DNA connects large-scale migration with the spread of Slavic-associated culture.
Poniższe zdjęcia z prezentacji prof. Hofmanovej świadczą o tym, że zespół dysponuje próbkami DNA z terenu Białorusi, Ukrainy i in., które dowodzą, że słowiańska praojczyzna znajdowała się na pograniczu tych dwóch krajów (hipoteza prypecka, Prasłowianie z terenu dzisiejszego Polesia i na południe od niego). Oto najciekawsze screeny:
Praojczyzna Słowian określona przy pomocy narzędzia MOBEST |
Grafika wykorzystana w jednej z prezentacji (autor to Arminius1871) |
Przed wiekiem VI ziemie polskie są głównie germańskie, po wieku VI są słowiańskie |
Zmiana demograficzna na postawie Stolarek et al. 2023 i Olalde et al. 2023 |
Skala zmian demograficznych na przykładzie Czech |
Warto tu zacytować słowa Kamila Janickiego z książki Cywilizacja Słowian (Wydawnictwo Poznańskie 2023), który rozważa scenariusz rozprzestrzeniania się języka i tożsamości słowiańskiej z małego obszaru na wielkie przestrzenie Europy Środkowo-Wschodniej nie tylko jako migracji, ale też asymilacji wcześniejszych mieszkańców tych ziem:
"Z takiej perspektywy coraz chętniej spogląda się także na losy Słowiańszczyzny. Język słowiański musiał się wykształcić w konkretnym, niezbyt rozległym regionie. Początkowo posługiwała się nim dość spójna społeczność o określonych obyczajach i charakterystycznym sposobie życia. Tak rozumiana kolebka mogła znajdować się między Bugiem i Wisłą lub dalej na wschodzie. Dane archeologiczne bardziej chyba przemawiają za drugą opcją, choć oczywiście nie każdy zgadza się z takim stanowiskiem. Niezależnie od tego, gdzie pojawili się pierwsi Słowianie, nie byli oni wcale przodkami ogółu czy nawet większości mieszkańców późniejszej Słowiańszczyzny.
Interesting how do Y haplogroups fit into this dynamic.
OdpowiedzUsuń