Nowa praca
"The genetic origin of the Indo-Europeans" z
Nature (z 5 lutego 2025 -
tutaj; omówienie np.
tutaj) przemawia do mnie bardziej niż niedawna praca Heggarty'ego, która widziała początki języków indoeuropejskich w Żyznym Półksiężycu (pisałem o tym
tutaj).
Według najnowszej analizy języki indoeuropejskie powstały na terenie dzisiejszej Rosji, w klinie między Kaukazem i Dolną Wołgą (Caucasus Lower Volga czyli CLV).
Ludzie CLV żyli około 7000 lat temu w regionie rozciągającym się od Wołgi na północy do gór Kaukazu na południu. Najprawdopodobniej byli łowcami-zbieraczami. Około 6000 lat temu, jak dowodzi badanie, ludzie CLV rozszerzyli zasięg poza swoją ojczyznę. Jedna fala przeniosła się na zachód, do dzisiejszej Ukrainy i krzyżowała się z myśliwymi-zbieraczami. Trzysta lat później niewielka populacja tych ludzi – być może zaledwie kilkaset osób – utworzyła charakterystyczną kulturę grobów jamowych (ros./ang. Yamnaya).
Kolejna fala ludzi CLV ruszyła na południe. Dotarli do Anatolii, gdzie mieszali się z wczesnymi rolnikami. Ludzie CLV, którzy przybyli do Anatolii, jak twierdzi prof. Reich, dali początek wczesnym językom indoeuropejskim, takim jak hetycki.
Co sądzicie o tym nowym scenariuszu? Szczególnie gdy porównamy go ze scenariuszem Heggarty'ego.
Powyżej rekonstrukcja twarzy mężczyzny z eneolitycznej Bereżnowki (Berezhnovka) nad Wołgą. Jego Y-DNA to R1b-V1636, a autosomalnie należy on do klinu "Steppe Eneolithic/CLV" - to mieszanka Caucasus Hunter Gatherers (CHG), Don HG oraz Lower Volga HG.
Ta stepowa populacja eneolityczna była początkiem populacji kultury grobów jamowych (źródło: Ancestral Whispers).
Przeszukując internet w celu znalezienia omówień tego artykułu znalazłem też tę ciekawą tablicę, która czytelnikowi bloga, który nie dokonał jeszcze testu Y-DNA swojej linii ojcowskiej, rozjaśnić może, jak wygląda rozkład linii Y-DNA na tle rozróżnień i wędrówek Indoeuropejczyków. Większość Polaków należy do linii ojcowskich spod R1a-Z283 (np. ja jako R1a-Y42738 > R1a-FTE97785 - jedna z linii jaćwięskich):
Ciekawe jest szczątkowe, ale wciąz widoczne, podobieństwo języków IE do języków uralskich i tureckich. Chodzi na przykład o podobieństwa zaimków i końcówek osobowych. Jaeger (2015) widział tez podobieństwo z eskimo-aleuckimi i czukotko-kamczackimi, twierdził nawet, ze czukotko-kamczackie są najblizszymi krewnymi IE. Wszystko to sugeruje, ze przodkowie IE to mieszkańcy Azji Północno-Wschodniej albo Północnej (bo mozliwa była tez ekspansja na wschód). Moze właśnie stamtąd przybyli do obszaru CLV. Jaeger zakłada, ze wspólni przodkowie wszystkich tych rodzin językowych rozprzestrzeniali się po tajdze i stepie zaraz po ustąpieniu lodowca
OdpowiedzUsuń