ᛁᛅᚾ ᛅ ᛏᛅᚠᛚ | Runy z Kałdusa

Kałdus. Krążek do gry z poroża jelenia z runami skandynawskimi fuþarku młodszego. Napis: ᛁᛅᚾ ᛅ ᛏᛅᚠᛚ "Jan ma tafl" — XI lub XII w. Prawdopodobnie pozostałość po rusko-skandynawskiej drużynie, która chroniła to miejsce - murowaną bazylikę piastowską - doskonały punkt dla akcji misyjnej wśród Prusów i Jaćwingów.
 
Naszym archeologom i historykom brak kursów językowych. Powinny na studiach być zajęcia z podstaw dawnych języków germańskich, słowiańskich, bałtyjskich. Bo aż szok, że nie wykorzystuje się takich fajnych rzeczy w promocji odkryć - w Kałdusie znaleziono pionek/żeton do wikińskiej gry w tafl. Dowiedziałem się o tym dopiero wtedy, gdy sam przyjrzałem się inskrypcji runicznej z wrzuconego do fundamentów kościoła kałduskiego przedmiotu zbytku podpisanego jako 
 

ᛁᛅᚾ ᛅ ᛏᛅᚠᛚ 

ian a tafl
'Jan ma pionek'

(nasi "spece" tłumaczą to słowo w pracach naukowych jako 'przedmiot', a to przecież pion do wikińskiej gry tafl! - patrz tutaj). Polecam internetowy słownik języka staronordyjskiego Koeblera (tutaj).
 

Piastowska bazylika na Wzgórzu św. Wawrzyńca w dzisiejszej wsi Kałdus
 
No i chyba nikt nie pokusił się o tłumaczenie nazwy Kałdus, a to może być coś w stylu skandynawskiego Kaldhūs "Zimny Dom"? Może dla skandynawskiej drużyny, przyzwyczajonej do drewnianych domów, kamienna bazylika w Kałdusie była wyjątkowo chłodnym miejscem, może tak sobie ją żartobliwie nazwali? Jeżeli znacie oficjalną etymologię nazwy Kałdus, to podajcie mi ją, proszę, w komentarzach. Sięgnąłem do dostępnych mi źródeł i nic. 
 
Pionek (żeton) do gry w tafl znaleziony został przy fundamentach bazyliki wraz z innymi ciekawymi przedmiotami, na przykład postacią kobiecą, która w Skandynawii ma odpowiedniki jako figurka bogini Frei. Może budując bazylikę, do dołu wrzucano "grzeszne" przedmioty, jako symbol porzucenia dawnych nawyków, np. hazadru - żeton do tafl, pogaństwa - postać Frei? Wygląda też jednak na typową chrześcijańską orantkę (kobietę w pozycji modlitwy).
 
Freja (?) z Kałdusa

Za jakiś czas opiszę dość bezecną inskrypcję runiczną z Kamienia Pomorskiego, a potem dawniejsze, gockie i wandalskie runy fuþarku starszego. Szkoda, że Polska nie doczekała się jeszcze katalogu zabytków runicznych. Mamy ich całkiem sporo (z okresu wpływów rzymskich oraz wędrówek ludów, a także z wczesnego średniowiecza).

Komentarze

  1. That town surely was part of the amber road of the Lusatian Culture, so the name could be as old as "Calisia" meaning "Kalisz" or in general connected to "kał" meaning "swamp" but your theory is also possible. More on the Lusatian Culture here: https://www.indo-european-connection.com/science/lusatian-culture

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz