Wieści z Piastowskiego Płocka

[Aktualizacja: Mam informację z 13 maja br., że praca o Piastach została przyjęta w czasopiśmie i przeszła proces recenzencki. Będzie już zatem całkiem niedługo dostępna w bardzo prestiżowym czasopiśmie naukowym o inicjałach NC. Odwiedzajcie mój blog, bo będę Was informował na bieżąco.]

Właśnie szczęśliwie wróciłem z wycieczki do Płocka Piastów, na Płocki Tum, do katedry i do dawnego zamku Piastów mazowieckich, do palatium Władysława Hermana... Wziąłem udział w upamiętnieniu 950-lecia płockiej diecezji i w konferencji "W poszukiwaniu naszych korzeni. Piastowski Płock", którą bardzo profesjonalnie zorganizował lokalny Kościół, Muzeum Mazowieckie oraz Płockie Towarzystwo Naukowe.

Jeden ze slajdów prof. Figlerowicza

Dziękuję za świetną kompanię mojemu dobremu przyjacielowi, Tomaszowi Gubale. Dziękuję za przyjacielską rozmowę prof. Kóčce-Krenz, prof. Handschuh i prof. Figlerowiczowi. Dziękuję za spotkanie panu Wojciechowi Sawickiemu, który zostawia bardzo ciekawe komentarze na moim blogu.

Tutaj znajdziecie program konferencji. Wiem, że Czytelników mojego bloga najbardziej interesuje wystąpienie prof. Marka Figlerowicza (treść wykładu prof. Handschuh jest zainteresowanym już znana: zespół upiera się przy ciągłości osadniczej na ziemiach polskich od epoki żelaza do średniowiecza; ja z kolegami oczywiście zupełnie inaczej interpretuję te genomy - zob. tutaj). Pozwolę sobie streścić w punktach to, czego dowiedziałem się z wykładu, a co wydaje mi się najistotniejsze:

1. Wykład zaplanowano na 10 maja 2025 r. Według pierwotnego zamiaru artykuł zespołu prof. Figlerowicza o genetyce dynastii Piastów miał się ukazać już dwa miesiące temu w prestiżowym amerykańskim czasopiśmie (znam jego tytuł ale na razie nie mogę tego ujawnić). Niestety jeden z recenzentów wciąż nie daje zielonego światła (wiem dlaczego, ale nie mogę na blogu tego ujawnić - chodzi o szczegół związany z relacjami Piastów z inną dynastią). Profesor Figlerowicz miał dziś omówić ten tekst. Niestety trzeba było zmienić plany, bo umowa z tym czasopismem jest taka jak zwyczaje w całej poważnej nauce: wpierw publikacja artykułu, dopiero potem dzielenie się ze społeczeństwem szczegółami odkrycia (w tym wypadku haplogrupami, precyzyjnymi informacjami o autosomalnym DNA, szczegółowymi relacjami między próbkami itd.).

Nikt nie wie, kiedy artykuł się w końcu ukaże. Może to się stać w każdej chwili (ja o tym oczywiście Was poinformuję).

2. Nie przynoszę Wam dziś żadnych haplogrup Y-DNA czy mtDNA. Nie mam informacji o autosomach. Ale mam pewność, że hipotezy z mojego bloga (ta o I1-S2007 i ta o R1a-Y2905, a być może też hipoteza sefardyjska i gocka) nie znajdują potwierdzenia w ustaleniach zespołu prof. Figlerowicza. Profesor zna te teksty i przekazał mi, że prawdziwe ustalenia są inne.

3. Wykład dotyczył Piastów pochowanych w Płocku. Nie dotyczył innych miejsc pochówku. Ale te płockie próbki są bardzo ważne. Spośród wszystkich próbek aDNA do badań nadało się tylko dwadzieścia, a z tego dwanaście z Płocka (z lat 1100-1450). Prawdopodobnie najstarszy przebadany Piast w ogóle to Władysław I Herman i Bolesław III Krzywousty - władcy pochowani w Płocku, przy których grobowcu modliliśmy się dziś wspólnie z płockim biskupem (od tego zaczęło się o 10.00 całe wydarzenie).

4. W artykule znajdziemy nie tylko datowanie 14C itd. ale też szczegółowe Y-DNA z najdokładniejszymi SNP, jakie były możliwe do wyciągnięcia z próbek. To samo dotyczy mtDNA i auDNA. Dzięki tym badaniom udało się ponad wszelką wątpliwość ustalić, które z badanych kości należały do rodu Piastów. Drzewo genealogiczne uzyskane z analizy próbek pokrywa się z drzewem genealogicznym Piastów znanym z opracowań historycznych. Dowiedziono też pokrewieństwa Piastów z co najmniej 20 rodami królewskimi z innych krajów (przy okazji cała ta społeczność monarchów okazuje się w badaniach społecznością wsobną). Udało się też wykonać rekonstrukcje twarzy na podstawie czaszek (z Płocka jest jedna taka czaszka - domyślam się, że samego Bolesława III Krzywoustego).


__________________

I jeszcze tylko dodam, że Profesora Figlerowicza i profesor Handschuh zafascynowała moja opowieść o moich własnych badaniach genealogiczno-genetycznych rodu Tolkienów (patrz tutaj)

Komentarze

  1. Czyli ten cały przodek Mieszka to mitoman

    OdpowiedzUsuń
  2. /Anonimowy... "potomek Mieszka I" => R(1a)-Y2905+/
    Nie wiem czy będziesz miał odwagę... wrzucić te trzy obrazki, które w pełni zgadzaja się... z moimi wcześniejszymi wpisami (wysyłam je mailem).
    Wspomnę tutaj też o ważnym zdarzenieu. Już wczoraj... chyba zaskoczyłem cały zespół "klerykalno-naukowy" i ogólnopolskie środowisko naukowe... wraz z ministralnym (wiesz gdzie...; zachowaj chociaż teraz dyskrecję), pisząc... o brakach głębszej wiedzy historycznej... wpomnianego przez Ciebie jegomościa (zapewne całego zespołu... biologów).
    Uważam, że wycofano się w ostatniej chwili... z podania "naciągniętej" haplogrupy..., bo tylko jedna, tj. R1a była wcześniej przez zespół "opublikowana"... z tego rejonu...
    Zastanów się... jak można budować "organizm" państwa polskiego na... kilkudziesięciu próbkach kopalnianych, pochodzących z grobów elity piastowskiej. To... tylko źle światczy o polskich naukowcach!
    Ja nie zmieniam mojej "hipotezy", czyli poprawnego punktu widzenia...
    To będzie chyba mój ostatni wpis... tutaj.
    Żegnam!
    P.S. Osoba, która tu publicznie mnie "obraża" (tego ja nie zrobiłem...!) powinna się ujawnić, chyba że jest "zwykłym prostakiem".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cały problem z Twoją układanką jest taki, że fałszywie założyłeś, że w pracy o poddanych Piastów z 2023 są genomy samych Piastów. No i moim zdaniem nie odrobiłeś lekcji, bo nie przeczytałeś materiałów dodatkowych, które opisują miejsca pobrania próbek:

      https://static-content.springer.com/esm/art%3A10.1186%2Fs13059-023-03013-9/MediaObjects/13059_2023_3013_MOESM1_ESM.pdf

      Tam jest opisane stanowisko w Płońsku (Ty sam uważasz, że Płońsk to ukryta nazwa Płocka — że zespół prof. Figlerowicza ukrył kolejny raz Piastów wśród tych probek).

      Twój umysł jest bardzo nakierowany na teorie spiskowe i łatwo dajesz się ponieść fantazji.

      Nie, nie jesteś potomkiem Piastów. Moim zdaniem hg Piastów okaże się jakaś lokalna gałąź R1b (postgocka?).

      Usuń
    2. /Anonimowy... "potomek Mieszka I" => R(1a)-Y2905+/
      Nie dam się ponieść... (i mimo wszystko odpowiem ci).
      NIe opublikowałeś tych... trzech obrazków! (Nie ładnie)
      Link, który podałeś nic nie ma do rzeczy (zapewne zapis powstał w 2023). Od Stolarka: "Ponadto zabezpieczono 96 ludzkich czaszek z cmentarza. Nekropolia datowana jest na XI–XIII wiek."
      O czym to mówi? Czyste brednie..., nie podano, czy ich zespół pobrał próbki i kiedy.
      Przeczytaj to...
      11/11/2015
      Wykopaliska na skwerze w Płońsku - stare groby a w nich kości naszych przodków...
      Setki ludzkich szczątków odkrył na skwerku koło płońskiego rynku współpracujący z urzędem miejskim archeolog Marek Gierlach.
      (...) Do redakcji Płońszczaka zgłosił się mieszkaniec Płońska, który zwrócił naszą uwagę na położony pomiędzy ulicami 19 Stycznia i Przejazd skwerek, na terenie którego odkryte zostały pozostałości po kościele z wieku XV oraz cmentarzu.
      https://plonszczak.pl/artykul/wykopaliska-na-skwerze-n365814
      Dalej, zapewne z 5/11/2023.
      O ile dotychczasowe dane wskazywały na powstanie Płońska w okolicach 1400 roku, tak dzięki przeprowadzonym wykopaliskom zespół kierowanych przez Marka Gierlacha był w stanie przesunąć tę datę o kilkadziesiąt lat wstecz. Obecnie najbardziej prawdopodobny wydaje się wariant, w którym miasto powstało na początku drugiej połowy XIV wieku.
      https://www.focus.pl/artykul/plonsk-miasto-starsze-niz-zakladano-wykopaliska
      Prawda... jest straszna!

      Usuń
    3. Już tylko grzecznościowo przepuszczam Ci te komentarze. Jesteś zafiksowany na swojej haplogrupie i nie dotrze do Ciebie żaden argument. Dziś już jestem na 100 procent przekonany, że Twoje ustalenia są totalnie błędne, a metoda pokrętna i fałszująca ustalenia naukowców.

      Mój blog, "Mekka Poszukiwaczy DNA Piastów" nie będzie tubą dla Twoich dziwnych ustaleń 😏

      Czekamy na artykuł zespołu prof. Figlerowicza.

      P.S. Twoje "infografiki" są na Twoim Twitterze (X). Czy podać moim Czytelnikom adres?

      Usuń
    4. /Anonimowy... "potomek Mieszka I" => R(1a)-Y2905+/
      Nie! (Nie są tego warci...)

      Usuń
    5. Doprawdy nie wiem, jaki walor poznawczy w kontekście haplogrupy Piastów ma powoływanie się Anonimowego Mitomana na wiek miasta Płońska, ale na pewno jest ono dużo starsze niż 1400 r. (data lokacji), czy nawet II połowa XIV. Od dawna bowiem wiadomo, że Płońsk to jeden z najstarszych grodów i zarazem wczesnomiejskich ośrodków władzy na całym Mazowszu (ustępujący tylko Nasielskowi, który notabene jest starszy od najstarszych grodów tzw. gnieźnieńskiej domeny Piastów), co ciekawe o ćwierć wieku starszy od samego... Płocka. Precyzyjną i trudno podważalną datację zawdzięczamy dziś, rzecz jasna, dendrochronologii. W przypadku Płońska wiemy na przykład, że drewno użyte do wyłożenia tzw. cembrowiną najstarszej zbadanej studni ścięto jesienią 952 r. lub zimą 952/953 r. To o ponad 10 lat wcześniej niż powstał słynny most łączący Ostrów Lednicki ze stałym lądem.

      Usuń
    6. Płock także może być starszy od większości innych miast; pisałem o grodzie na lewym brzegu dzisiejszego miasta. Wydatowany został na 10 wiek, a odkryty został przy budowie stoczni.

      Usuń
  3. Dzięki za szybką relacje ! No trudno, przynajmniej udało się ustalić, że ta esponowana ostatnio R1a-Y2905 to nie haplogrupa Piastów. To już coś.

    OdpowiedzUsuń
  4. Mam informację z wczoraj, że praca o Piastach została przyjęta w czasopiśmie i przeszła proces recenzencki. Będzie już zatem całkiem niedługo w czasopiśmie o inicjałach NC :) - to bardzo prestiżowe czasopismo naukowe.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W końcu się udało, dzięki za info! A swoją drogą, czy zespół profesora składał wcześniej pracę do Genomy Biology? Czy praca została w tamtym czasopiśmie odrzucona?

      Usuń
    2. Według obecnej mojej wiedzy praca od początku była złożona do pisma, którego nazwa zaczyna się od "Nature..." :) Znam cały tytuł, ale chyba wciąż nie powinienem go podawać.

      Usuń
  5. A tak swoją drogą, zachęcam do odwiedzania Płocka. Jest to być może jedno z najmniej docenianych ładnych miast w Polsce. Przepiękny jest Tum i jego otoczenie. Wspaniały widok na Wisłę

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam Muzeum Mazowieckie w Płocku. Secesja i Art deco pierwsza klasa

      Usuń
    2. To zanczy ilu markerowe badania zrobił zespół profesora Figlerowicza. Inaczej na ile pozwoliły próbki.

      Usuń

Prześlij komentarz